+90 212 909 5956
katar@dkdconsultancy.com

Katar kültürü: Samimi insanların kenti Doha

Yeni Bir Ülke, Yeni Bir Yaşam

Katar kültürü: Samimi insanların kenti Doha

Katar Kültürü

Birçok yönden modernize edilmiş Ortadoğu’nun incisi Katar, geleneksel bir Müslüman ülkesidir. Katar’da yaşayan yerliler cana yakın ve yardımseverdir ancak göçmenlerden kültürel ve dini normlara saygı göstermelerini ve toplum içinde muhafazakar bir şekilde giyinmelerini ve hareket etmelerini bekliyorlar.

İslam kültürü ve takvimi, günlük yaşamı belirler. Domuz eti ürünleri yasaktır ve alkol tüketiminin katı kısıtlamaları vardır. İş / okul haftası Pazar’dan Perşembe’ye kadar sürer ki bu, yapılması en zor ayarlamalardan biridir. Çocuğunuzu pazar günü okula götürmeyi unutmak gibi bazı küçük sorunları yaşamaya hazır olun. Cuma günü çoğu mağaza ve işletme Cuma namazı sonuna kadar kapalı olacaktır. Doha’daki Hristiyan kiliseleri de Cuma günü hizmet veriyor.

GİYİM

Körfez bölgesi için tipik olan çoğu Katarlı erkek, geleneksel beyaz kıyafetlerini giyerler. Kışın ise koyu renkli olanlardan göreceksiniz. Katarlı kadınların çoğu, sade veya swarovsky kristalleri, boncuklar veya işlemelerle süslenmiş siyah abayalar giyerler ve başlarını bir başörtüsü (eşarp) veya yüzlerini tam veya kısmi bir örtü ile örterler.

Bütün kadınların başlarını ve yüzlerini örtmeleri gerekmez, ancak açıkta kalan omuzlar, dizler veya dekolte olması önerilmez.

Göçmen kadınlarının çoğu, uygun şekilde giyinmemiş olan müşterilerin mağazalardan veya kulüplerden çıkmaları, para cezasına çarptırılmaları ve hatta tutuklanmalarıyla sonuçlanan “kültür polisi baskılarından” kaçınmak için kurallara uyar.